اخبار سیاسی

علی ربیعی :منحنی ارز رو به سرازیری می رود!

منحنی ارز رو به سرازیری می رود

علی ربیعی در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان این‌که ما امروز سفر نخست وزیر عراق به کشور را داریم , اظهار کرد : امیدواریم گفت‌وگوهای سازنده برای رسم چارچوب های کاری آینده و تعمیق بیشتر همکاری‌ها را داشته باشیم .

دستور کار دولت درباره رابطه با همسایگان

او ادامه داد : ایشان در شرایطی وارد کشور می‌شوند که ارتباط با همسایگان و بیشتر شدن این روابط را در دستور کار دولت قرار داده‌ایم .

او با اشاره به ثبت گواهی راهبردی گسترش توریسم در دولت اظهار‌کرد : از سایر مصوبات ما همین مدرک بوده است و ضرورت آمادگی اضطراری برای گسترش توریسم حتی در حالتی که کرونا این صنعت را با مشکلاتی مواجه نموده است , را مورد اعتنا قرار دادیم .

رفتارهای بهداشتی مردم بهتر شده است

علی ربیعی با بیان اینکه رفتار بهداشتی مردمان در روزهای اخیر بهتر شده‌است , اظهار کرد : نباید با افزایش و کاهش مرگ و میر رفتار مردم در قبال کرونا تغییر و تحول نماید , این کردار برای زمان طولانی باید دوام داشته باشد . روز جاری ملاحظه بهداشتی مردمان به طریق قابل ملاحظه‌ای ارتقا یافته و به کارگیری از ماسک در اجتماعات , ‌ ۶۲ درصد در اداره ها ۸۲ درصد و در صنعت های ساخت هم ۷۸ درصد ارتقا یافته است . او افزود : هنگامی آمار ابتلا و مرگ و میر در اثر کرونا ارتقاء یافت که موازی با آن پروتکل‌های بهداشتی به میزان ۲۲ درصد کم شده بود . البته اکنون میزان ملاحظه پروتکل‌ها به ۴۵ درصد ارتقا یافته است و امید است کلیه بایستی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی , به سالم جامعه یاری کنیم .

قیمت واقعی ارز بسیار پایین تر از قیمت فعلی آن است

علی ربیعی افزود : در جلسات پی‌درپی دولت موضوع بازار نیز مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه منحنی ارز در حال پایین آمدن است و این در فیض تلاشهای بانک مرکزی برای برگشت ارز به بها واقعی خود است و در زمینه بازگشت ارزهایمان به کشور نیز اقدامات مناسبی از سوی وزارت خارجه و اقتصاد انجام شده شده‌است .

سخنگوی دولت عنوان کرد : در کنار عامل‌های اقتصادی و تحریم ها در مورد بالا رفتن قیمت ارز , فشار روانی که در این زمینه وجود داشت و کارهایی که سودجویان و بدخواهان دنبال می‌کردند نیز تاثیر داشت . بها حقیقی و واقعی ارز فراوان کمتر از قیمتی است که روز جاری در بازار است و این ارتقا قیمت مصنوعی و ناپایدار است و نیز طرف عرضه و هم تقاضا این را در بازار نشان می دهد .

علی ربیعی تاکید کرد : بالابردن ساخت داخلی نه تنها تقاضای ارز را کمتر کرده که به پایین آمدن قیمت‌های کالاها هم کمک می کند . انتظارات افزایش قیمت ارز و پیگیری ایجاد جو کم عقل در رابطه آن از سوی رسانه‌های فرنگی و فضای مجازی سبب میشد که مردمان پول‌های ریز و خرد خویش را هم به سمت این بازار ببرند .

سخنگوی دولت با بیان این‌که با فروش نفت و رجوع ارز نتیجه ها از صادرات , درآمد ارزی بهتر از این خواهد بود , اظهار کرد : در همان زمان ارتقا نرخ ارز هم قیمت‌های ارز و دیناری که در سایت‌ها و فضاهای مجازی اعلام میشد این گونه کمبود . اما در حال حاضر هم در صحنه فرنگی تحرکات دیپلماتیک برای کاهش بها ارز را شاهد هستیم که با کاهش محدودیت‌های کرونایی , صادرات ما پرورش بیشتر خواهد داشت .

او تاکید کرد : از طرف عرضه با پایان یافتن رفع تعهد ارزی صادرکنندگان , عرضه آنان در بازار نیما رو به ارتقا است . البته دیگران هم هنگامی دیدند که نرخ در حال کاهش است شتاب خویش به سوی عرضه را افزایش میدهند , این در حالی است که در طرف تقاضا نیز ما کنترل‌هایی انجام دادیم .

علی ربیعی

اتباع خارجی میتوانند از خدمات بیمه سلامت استفاده نمایند

ربیعی همچنین با اشاره به مصوبه دیگر هیات دولت در هفته اخیر تصریح کرد : پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم در هیات وزیران مصوب شد , به این معنی که همه خارجی‌های مقیم کشور شامل این طرح هستند و می توانند از بیمه سلامت استفاده نمایند . اما ۱۰۰ درصد سرانه خدمات درمانی را باید پرداخت نمایند اما این طرح علاوه بر کار انسان‌دوستانه موجب درمان به موقع اتباع فرنگی و ارتقای سالم جامعه می‌گردد .

پایانی تصمیمات در مورد عزاداری در ماه محرم

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در رابطه اقدامات دولت برای برگزاری مراسم سوگواری ماه محرم , اظهار کرد : مراسم محرم و عزاداری امام حسین ( ع ) برای همه ما اهمیت دارد . ما در دولت از اداره تبلیغات اسلامی , شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی , شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و حوزه علمیه قم پیشنهاداتی را اخذ کرده‎ایم که قرار است این موارد را در گرد هم آیی کمیته انتظامی و امنیتی ستاد مبارزه با کرونا مورد بررسی در اختیار بگذاریم .

ربیعی خاطر نشان نمود : وزارت بهداشت و مسئولان این وزارتخانه مواقعی که پیشنهاد شده را مورد بررسی قرار می‎دهند تا ببینند رعایت پروتکل‎های بهداشتی تا چه اندازه در‌این پیشنهادات قابل انجام است و تصور می‎کنیم که بتوان نتایج را در این زمینه برای گردهمایی بعدی ستاد ملی کرونا آماده کنیم و بتوانیم با شرایط مطلوب و مناسبی عزاداری داشته باشیم .

آمار بیماران کرونایی به وسیله وزارت بهداشت اعلام می شود

علی ربیعی در پاسخ به پرسشی در رابطه اعلام آمار 35 میلیونی ایرانیان در معرض ابتلا به کرونا میزان آمادگی دولت در صورت ارتقا ابتلای شهروندان , تاکید کرد : ‌ آمار مدنظر دولت مدام از طرف سخنگوی وزارت بهداشت اعلام میشود و سخنگو هم مبنی بر استانداردهای جهانی شامل موارد قطعی از بیماری این آمار را اعلام می کند .

او تصریح کرد : آمارهایی که از سود تحقیقات , تخمین‌ها و پیش‎بینی‌ها به دست آمده بود در جلسات قبل مطرح شد که از این تحقیقات در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا استفاده میگردد و عددهای مختلفی نیز از نتیجه این تخمین‌ها بدست می‌آید که همگی یکسان نیستند . به عنوان مثال آمارهمه کشورها بر اساس انجام تست کرونا , ‌ بیشتراز ۱۴ میلیون نفر است البته بر پایه ی تخمین‌ها حدود ۲۰۰ میلیون نفر کسانی می‌باشند که علائمی نداشتند اما به کرونا در گیر شدند .

عراق با ثبات برای ما اهمیت دارد

سخنگوی دولت همینطور در پاسخ به پرسشی در رابطه تاثیر سفر نخست وزیر عراق به تهران در معاملات سیاسی وامنیتی دو کشور اظهارکرد : گفت‎وگوهای وزیر خارجه با رییس پارلمان و رییس دولت عراق درباره برخی از مهم ترین جریان‌های سیاسی که در عراق میباشند , انجام شده که موثر نیز بود و نتیجه آن در سفر نخست‌وزیر عراق به تهران و قطعاً در تفاهماتی که صورت می‎گیرد تجلی پیدا خواهد کرد .

ربیعی با بیان این‌که ما موضوعات دوجانبه‌ای فراوانی با عراق داریم تاکید کرد : پیگیری‌های حقوقی مربوط به ترور شهید سلیمانی و همراهانش نیز در سفر آقای دقیق به عراق مطرح بوده و هم اکنون دنبال خواهد شد . در ابعاد سیاسی هم اینکه عراق در همسایگی ما دارای ثبات باشد برای ما اهمیت دارد . ما در رابطه هرگونه کمکی درباره داعش‌زدایی و ثبات در عراق , بحث و گفت وگو خوا هیم کرد .

سخنگوی دولت با اشاره به سفر نخست‌وزیر عراق به تهران تاکید کرد : یکی از بزرگترین دستاوردهای این سفر و همکاری با عراق , علاوه بر مساله اقتصادی که دو ملت از آن نفع خواهند موفقیت , پیکار ترویسم‌زدایی و ساخت یک منطقه امن و باثبات , حتما از نتایج این سفر خواهد بود . او ادامه داد : یک پیام سفر نخست‌وزیر عراق به ایران , برای دو ملت تحکیم و گسترش ارتباط ها اقتصادی و پیام بین‌المللی این سفر هم صلح و ثبات در منطقه و برنامه‌هایی که به پیوستن کشورهای بیشتر به مسائل همکاری ها برای دوستی و ثبات در منطقه کمک می نماید , است .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن