اخبار سیاسی

ایران و روسیه توافق نامه ای امضا می کنند!

ایران و روسیه توافق نامه ای امضا می کنند!

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران عصر سه شنبه بعداز پایان مصاحبه های خویش با وزیر امور خارجه روسیه در مسکو در جمع خبرنگاران در تشریح نتیجه ها این مذاکرات خاطرنشان کرد : برای سی مین بار از هنگامی وقتی که مسئولیت وزارت خارجه را برعهده گرفته ام به روسیه سفر کرده ام و این بار دو‌مین است که در طول شیوع ویروس کرونا به مسکو میایم .

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان اظهار‌کرد : در دیدار با آقای لاوروف این زمان فراهم شد که پیام جناب آقای روحانی به آقای پوتین را به صورت مفصل خدمت ایشان ارائه کنم , از نظرات ایشان درین رابطه استفاده کردم و در همین چارچوب قرار شد که اجرای پیشنهادات بیان شده را مشترکاً دنبال کنیم .

او بابیان این‌که در این دیدار گفتگو های خوبی در خصوص روابط دوجانبه داشتیم , گفت : در آینده نزدیک عهدنامه روابط دوجانبه ایران و روسیه به ۲۰ سالگی خود میرسد و به صورت خود کار وار برای ۵ سال آتی تمدید میشود , در جریان گفتگو های روز جاری توافق کردیم که همزمان تلاش کنیم یک توافق به روزی را برای دراز زمان بین دو کشور تهیه کنیم و قبل از این که مدت زمان توافق نامه قبل به پایان برسد توافقنامه جدید را فراهم و به مجالس دو کشور برای تصویب ارائه کرده باشیم .

وزیر امور خارجه کشورمان همینطور بابیان این که در‌این دیدار در زمینه ی همیاری های ناحیه ای کشور‌ایران و روسیه رایزنی و گفتمان کردیم , تاکید کرد : همیاری های فی مابین المللی دو مرز و بوم در میدان حیطه ای همیاری های خالق و مفیدی است چنان که در پروسه آستانه که صرفا روندی است که سبب به کاهش تنش در سوریه شده‌است , شاهد همیاری های جمهوری اسلامی ایران , روسیه و ترکیه بودیم .

ظریف بابیان این‌که همینطور درین دیدار در رابطه با موقعیت یمن و چگونگی پایان دادن به رنج مردمان بی گناه یمن هم رایزنی و گفتمان کردیم , بیان کرد : همینطور در رابطه با همیاری کشور ایران و روسیه در زمینه افغانستان در جهت تحقق صلح در این سرزمین صحبت کردیم و توافق شد که‌این گفتمان ها بین همکاران ما با جدیت بیشتری دنبال شود .

ظریف همینطور بابیان این‌که ما مواضع محکم فدراسیون روسیه و چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنون هستیم و این موضع ها را در جهت مراقبت برجام و کمک به آشتی و ثبات در منطقه می دانیم , خاطرنشان کرد : : برجام یک توافق تاریخی بین المللی بود که نشان می داد که از طریق دیپلماسی هم می توان مشکلات را حل کرد .

 

وزیر خارجه کشورمان بیان کرد : اقدام آمریکا در نقض برجام و اعمال تحریم های یکجانبه مقابل ملت ایران حتی‌د‌ر در زمان شیوع ویروس کرونا نشان دهنده فاصله جدی رژیم آمریکا از حقوق و دستمزد بین الملل و توافقات بین المللی است و این به بی اعتباری دولت آمریکا می‌انجامد .

او همینطور افزود : در‌این دیدار در رابطه با همکاری هایی که دو کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت اداره ملل خواهند داشت گفتگو های خوب و تولید کننده ای انجام دادیم .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن