دسته‌بندی نشده

پلاسما درمانی تنها راه مقابله با کرونا!!

پلاسما درمانی تنها راه مقابله با کرونا!!

حسن ابوالقاسمی روز پنج شنبه در نشست «بررسی روند درمان ویروس کرونا از طریق پلاسما درمانی» در بنیاد علم و فناوری مصطفی اظهار داشت : بیماری کووید۱۹ تمامی جهان را غافلگیر کرد و بعد از چین وسعت این بیماری در ایران بسیار بود .

او ادامه داد : ما به دنبال درمان این بیماری و کاهش مرگ و میر ناشی از آن با هر روشی بودیم . هم اکنون دامنه مرگ و میر به جوانان هم رسیده است .

ابوالقاسمی درباره ی پلاسما درمانی توضیح داد : پلاسما بخشی از خون است که سلولهای خون در آن شناور هستند و زمانی که سلول های خونی از آن جدا می شود , مابقی آن پلاسما است .

او افزود : انسان ها در برابر ویروس ها آنتی بادی یا پادتن تولید می نمایند . همگی مبتلایان به کرونا فوت نمی کنند و بعضی بهبود مییابند ; چون بدن آن ها آنتی بادی می رساند . بنابراین با رساندن آنتی بادی می توانیم‌ فرد را از مرگ نجات دهیم که با این فلسفه به فکر پلاسما درمانی برای بیماری کرونا افتادیم .

رییس بیمار‌ستان بقیه الله با بیان این که کشور ما بیش از ۲۰ سال در زمینه پلاسما درمانی سابقه فعالیت دارد , توضیح داد : تا قبل از این در خصوص بیماری های سارس و ابولا مطالعات پلاسما درمانی انجام شده بود و مطالعات قبلی سابقه خوبی از پلاسما درمانی را نشان می اعطا کرد .

او ادامه داد : هر ساله بیش از ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما در ایران از اشخاص سالم گرفته می شود و بعداز گذراندن تمام استانداردهای اروپایی به کشورهای اروپایی صادر و به دارو تبدیل می شود و دارو به مرزو بوم بازمی گردد . این داروها بسیار گران قیمت می باشند .

ابوالقاسمی تصریح کرد : قراردادهای ما در قضیه پلاسما با کشورهای گوناگون است و حتی سازمان بهداشت جهانی نیز به کشورهای غرب آسیا توصیه کرد این دسته پلاسما را از ایران بیاموزند ; زیرا در کشور ما با این روش بسیاری از بیماران بهبود پیدا کردند .

او به دنبال توضیح پلاسما درمانی ذکر کرد : می بایست تضمین می دادیم پلاسمای گرفته شده از بیماران بهبود یافته , ‌ امنیت لازم را دارااست و مجوزهای لازم دریافت شد و در بیمارستان بقیه الله شروع به تزریق پلاسما کردیم و اواخر اسفند ماه پلاسما مهیا تزریق شد .

رییس بیمار‌ستان بقیه الله تصریح کرد : همکاران بخش سلامت نیازمند فرآورده ای بودند که تاثیر آن بیشتر از داروها باشد و بیماران بدحال را در اولویت اخذ پلاسما قرار دادند .پلاسما درمانی کرونا

ابوالقاسمی اظهار داشت : ۵۰۰ سی سی پلاسما از فرد اهدا کننده گرفته و به بیماران تزریق می شود که مشخص شد تعداد معجزه آسایی از بیماران کرونایی نجات پیدا می نمایند . حاصل تحقیقات نشان بخشید استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته از کرونا می تواند مرگ , انتقال بیماران به آی سی یو و ونتیالیسیون را کم کند .

او تصریح کرد : مطالعه اولیه پلاسما درمانی نشان داد مرگ و میر بیماران تا حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا می نماید . در این زمینه نیاز است چگونگی اهدای پلاسما توسط افراد بهبود یافته در جامعه رواج پیدا نماید .

ابوالقاسمی با بیان این‌که بیمار در پلاسما درمانی مبتلا عارضه نمی شود , عنوان کرد : این درمان نسبت به بقیه داروها امن و بی خطر است و بستگی به آنتی بادی پلاسما دارد که شخص منتقل کننده تا چه اندازه می تواند پلاسما اهدا نماید و تا چه میزان آنتی بادی موثر است . همینطور زمان تزریق پلاسما مولفه بسیار موثری است . هنوز به این نتیجه نرسیده ایم این روش درمان ۱۰۰ درصدی است . نیاز است از آغاز انتقال مریض به اورژانس از پلاسما درمانی استفاده شود تا بهبودی سریع و بیمار از مرگ و میر نجات پیدا نماید .

 

رییس بیمارستان بقیه الله تصریح کرد : ما باید برنامه هایی را طراحی کنیم که به میزان لازم پلاسما در کشور داشته باشیم و بیماران بهبود یافته , به اهدای پلاسما تشویق شوند . اولین شرط اهدای پلاسما این است که فرد کرونا گرفته باشد و دو هفته از زمان سلامت او گذشته باشد و دومین شرط اینکه تمام شرایط اهدای خون را داشته باشد .

او افزود : تزریق پلاسما باعث می شود بیمار زودتر درمان شود و برای درمان به آی سی یو و غیره منتقل نشود .

تا کنون هیچ فردی بیش از یک بار به کرونا مبتلا نشده است

ابوالقاسمی در خصوص ابتلای به کرونا برای بار دوم اظهار داشت : کسانی که بدن آنها آنتی بادی ساخته دوباره به کرونا مبتلا نشده اند , البته ممکن است بعدها به بیماری دچار شوند . البته تا دوران ۶ ماه این اطمینان وجود دارد که دوباره مریض نشوند .

رییس بیمارستان بقیه الله عنوان کرد : می توان پلاسما را در بیماران با ریسک بالا و کادر درمانی به صورت پیشگیرانه تزریق کرد .

او در خصوص شباهت این روش با واکسن اعلام کرد : مکانیزم تولید آنتی بادی زیاد پیچیده است و برای برخی ویروس ها در بدن بیمار آنتی بادی وجود دارد , البته نمی تواند بیماری را درمان نماید و فقط بعضی بیماری ها آنتی بادی خنثی کننده ( خاصیت درمانی ) مثل بیماری سرخک و آبله مرغان دارند .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن