پزشکی

پوست ، تغییر رنگ کبودی پوست چه معنی می دهد؟

 

کبودی با ضربه ای به پوست تولید می شود و به مروز زمان تغییر‌و تحول رنگ می‌دهد که از رنگ آنان میتوانید زمان بهبود جای کبودی را تشخیص دهید .

تغییر تحول رنگ کبودی و مفهوم هرکدام از رنگهای کبودی بدن

آیا تا به حال متوجه شده اید که تغییر تحول رنگ کبودی ها به هنگام تسکین آن‌ها چه‌گونه است؟ فهمیدن منشا و طول عمر آن به شما یاری خواهد کرد تا بیشتر درباره‌ی تغییرات رنگ , آن بدانید .

کبودی ها چطور صورت می گیرند؟

کبودی ناشی از ضربه ای به پوست است و منجر می شود مویرگ ها و یا این که رگ های خونی کوچک که میتوانند نزدیک تراز پوست یافت شوند بشکنند مویرگ های خونی سبب نشت خون در بافت های اطراف میگردند که منجر ساخت التهاب و تغییر تحول رنگ زیر پوست میشوند .

 

همان گونه که کبودی معالجه می شود , بدن خون نشت کرده را جذب می نماید . به همین بهانه است که ظاهر کبودی تغییر میکند . در حقیقت , میتوانید سن کلی کبودی را در روند معالجه با رنگ آن حدس بزنید .

 

معالجه کبودی پوست

 

فرآیند و رنگ کبودی ها

از ابتدا تا آخر , یک کبودی دربین دو تا سه هفته زمان خواهد برد . برخی از کبودی ها بیشتر طول میکشد تا تسکین یابد و به شدت جراحت بستگی خواهد داشت و جایی که تن کبود می شود .

 

بعضا بخش های تن , علی الخصوص دست ها و پاها , ممکن است آرام تر معالجه شود و این چیزی است که میتوانید در حین فرآیند یک کبودی توقع داشته باشید . به خاطر داشته باشید که تغییر‌و تحول از یک رنگ به رنگ بعدی بسیار تدریجی است و سایه های متمایز از این رنگ ها در امتداد مسیر موجود است .

 

صورتی و قرمز رنگ :

 

فورا پس از یک ضربه , نظیر کوبیده شدن پا به پلکان یا این که خوردن دست به در , پوست کبود قادر است پاره ای قرمز‌رنگ و یا این که صورتی به نظر رسد . شما ممکن است اعتنا داشته باشید که منطقه اطراف کبودی هم ورم کرده و با لمس کردن درد را احساس میکنید .

 

آبی‌رنگ و بنفش تیره :

 

در عرض یک روز , کبودی به رنگ آبی رنگ یا این که بنفش تیره خواهد شد . این فرمان ناشی از ذخیره اکسیژن و تورم کم در محل کبودی است . در نتیجه , هموگلوبین که غالبا قرمز‌رنگ است , یک تغییر تحول تدریجی به آبی‌رنگ را آغاز می نماید . این تیره شدن می‌تواند از روز پنجم بعداز آسیب کمتر شود .

 

سبز کم رنگ :

 

درطول روز ششم , کبودی به رنگ سبز روشن تغییر‌و تحول خواهد کرد این یک علامت از جداسازی هموگلوبین است . همینطور به‌این مضمون‌ است که فرایند تسکین آغاز شده‌است .

 

زرد رنگ و قهوه ای :

 

بعداز هفتمی روز از زمان زخم , کبودی روشن و به زرد کم رنگ و یا این که سایه قهوه ای روشن تبدیل می شود . این آخری سطح از فرایند جذب دوباره بدن شماست . کبودی مجدد تغییر تحول نخواهد کرد در قبال , کم کم محو خواهد شد تاهنگامیکه به طور کامل پاک بشود .

 

چه وقت می بایست نگران کبودی شویم ؟

در بعضی مورد ها , کبودی تغییر تحول رنگ نخواهد داد و یا این که به هیچ وجه تسکین پیدا نمی‌کند و با لمس کردن درد میگیرد میزان آن‌ها شروع به رشد می نماید و یا این که با گذر زمان دردناک می شود ( کم تر ) میتواند علامت این باشد که التهاب خونی شکل می‌گیرد .

 

غده خونی توده ای است که زمانی خون زیر پوست و یا این که در ماهیچه آغاز به جمع شدن می نماید , صورت میگیرد . به جای روند تعریف شده در ابتدا در فرآیند کبودی , خون در غده “ محصور شده ” است . در این صورت , شما به کمک یک دکتر معالج برای تخلیه مطلوب نیاز خواهید داشت .

 

یک عامل غیر معمول بیشتر برای کبودی که از بین نمی رود تشکیل استخوان در محدوده ی غیر اسکلتی است این واقعه هنگامی می افتد که بدن شما رسوبات کلسیم را در نزدیکی محل زخم دیدگی ایجاد میکند این منجر می شود کبودی هنگام لمس دردناک باشد و این چیزی است که دکتر معالج می‌تواند با اشعه ایکس تشخیص دهد

 

همینطور در شرایطی‌که به هر کدام از مورد ها پایین دقت نمائید , بایستی به پزشک معالج مراجعه نمایید :

کبودی بعداز دو هفته نماد هایی از بهبودی را نشان نمی دهد

تکان دادن مفصل در اطراف کبودی دردآور است .

کبودی نزدیک چشم دید را سخت می سازد

به نظر می‌رسد که کبودی شما علامت هایی از عفونت را نشان میدهد , نظیر رگه های قرمز‌رنگ , و یا این‌که تب دارید .

در شرایطی که هر گونه نگرانی در زمینه‌ی کبودی دارید , از جمله مواقعی که در اینجا ذکر نشده اند , با دکتر معالج خویش مشورت نمائید .

آیا می شود کبودی را پر سرعت تر معالجه فرمایید ؟

در حالی که پرهیز از کبودی همیشه ممکن نیست , میتوانید با به کارگیری از روش هایی که به‌دنبال بخش گفته ایم مراحل تسکین را در منزل پر سرعت تر نمائید :

 

از کمپرس یخ و یا این که کمپرس آب سرد پس از ضربه برای کاهش مقدار کبودی و تورم و استفاده بکنید . سرما میزان خونی که به ناحیه سرازیر می شود را کاهش می‌دهد و به دست‌کم رساندن خون جانور در بافت اطراف کمک می نماید .

درصورتی که می‌توانید موضع را آرام نمائید .

در‌صورتی‌که درد را تجربه می‌کنید , آرامبخش ها نظیر استامینوفن هم می‌توانند کمک نمایند .

چه برهه زمانی طول می‌کشد تا کبودی تسکین پیدا کند؟

بیشتر کبودی ها تا دو هفته طول می کشند تا تسکین پیدا نمایند , ولی بعضا ممکن است بیشتر از بقیه براساس شدت زخم باشند . پزشکان توصیه می کنند که در حالتی‌که مصدوم شده اید , با اعمال فشار و یخ روی منطقه رگ های خونی را ببندید و التهاب را کاهش دهید . برای کبودی که تسکین نیافته , خوب تر است با دکتر معالج مشورت کردن فرمائید تا مطمئن گردید که کبودی شما علامتی از یک چیز جدی تر نیست .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن